Przejdź do treści

Swaróg

swaróg
Swaróg, kowal. Autor: Igor Ozhiganov

Słońce było od zawsze najważniejszym ciałem niebieskim dla ludzkości. Czczone chyba we wszystkich mitologiach świata. Bywało Panem dającym życie i sędzią karzącym niepokornych. Ludzie kłaniali się wschodzącemu słońcu, widząc w nim boga, dla Słowian był to Swaróg.

W establishmencie słowiańskich bóstw nie mogło braknąć idola odpowiedzialnego za gwiazdę dzienną. Swaróg stał się bóstwem słonecznym, a jego domeną, niebo. Niewielu z nas wie, że był także odpowiedzialny za kowalstwo jak grecki Hefajstos. I choć pozycja bożyszcza, odpowiedzialnego za ruchy gwiazdy naszego układu, była znacząca, znajdujemy stosunkowo niewiele poświadczeń literackich i archeologicznych na temat tak znaczącej postaci.

swaróg i swarożyc
Swaróg z synem, Swarożycem. Autor: Sukharev

Etymologia skłania się ku sanskrytowi, gdzie swar oznacza niebo, a perskie xwar rozumie się jako blask lub słońce. Jest jeszcze jedno słowo starosłowiańskie, pasujące brzmieniowo do pozostałych i określające hałas. Tylko trudno sobie wyobrazić wschodzące lub zachodzące słońce w takim ujęciu.
Poza tym, pod względem etymologicznym zauważa się sporą jednorodność znaczeniową. Jednak z biegiem czasu postać mogła podlegać ewolucji, choćby ze względu na zmianę stylu życia ludzkości w rejonie wpływu rdzenia kultury indoeuropejskiej, która odbyła się podczas rewolucji neolitycznej. Wtedy większość kultur zmieniła profil z koczowniczego (zbieracko-łowieckiego) na osiadły (rolniczy).

Wiele starych mitologii rozróżniało charakter solarnego bóstwa w zależności od pory dnia. Innym podziałem, wynikającym z obserwacji, było akcentowanie zbawiennego lub destrukcyjnego wpływu słońca na życie na ziemi.

Niejasne są za to powiązania między Swarogiem i Swarożycem. Końcówka -yc świadczyć może o zależności ojciec-syn. Jednak w przekazach literackich ten fakt nie jest już tak oczywisty. Także poświadczenie zakresu kompetencji bywa różne. Bóstwa zamiennie bywały nazywane mianem słońca i ognia. Nawet można by wysnuć wniosek, że obie nazwy dotyczą jednej postaci. Historycy i lingwiści wciąż się o to spierają.
Przyjmijmy jednak, że Swarogowi przypadła władza nadrzędna nad światem pod postacią słońca; Swarożycowi-Dadźbogowi powinna przypaść w udziale część opieki nad ludzkością dotycząca ogniska domowego. Bóstwo niższego poziomu mogło znajdować się bliżej ludzi i ich ziemskich spraw. Być może, także opieka nad kowalami znalazła się w zasięgu kompetencji syna Sprawcy wschodów słońca.

Atrybutem zwierzęcym słowiańskiego bóstwa solarnego był raróg. Promienisty i płomiennooki sokół. Jednakowoż i ten aspekt kultu pozostaje w cieniu historii. Powodem może być tabu, związane z jakichś powodów z bóstwem.

Inni bogowie słowiańscy:

4 komentarze do “Swaróg”

  1. Małgorzata Konstańczak

    Moim przewodnikiem po meandrach ziemskich jest Swarożyc, nie mam pojęcia jak zakwalifikować tą duchową siłę bo religia obowiązująca skazała mnie na niebyt pisząc kolokwialnie . Religia katolicka zakazała mi myślenia i w każdym momencie pokazywała swoje możliwości. Ja uważałam, że kosmos jest sympatyczny i tak to jest naprawdę

  2. „Strojenie”nowego świata trwa
    Gdy znów się zrównajà
    4. Niebo ⚡️(kowal)☀️wszechojciec
    3. Powietrze ?(RA bird)?
    2. Ziemia ❤️(Gaja)?matka
    ☀️ Syn (Tkacz) RA ?
    ??????????
    ????????????
    432hz ?❤️?❤️?❤️?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO