Przejdź do treści

Chors

  • przez
Chors
Chors. Źródło: www.aragorn.cz

Istnieje wiele wątpliwości co do faktu istnienia boga o imieniu Chors. Niedostatek przekazu w piśmie i artefaktach archeologicznych daje rękojmię dla wielu naukowców, do podawania w wątpliwość autentyczności bóstwa. Kwestionowana jest nie tylko historyczność. Niewiele wiemy o zakresie jego kompetencji i atrybutach.

Według nieocenionej kronice początków Rusi Kijowskiej, „Powieści lat minionych” (polskie tłumaczenie), Chors był to bóg, którego pamięć kultywował kijowski władyka Włodzimierz. Kult był solidnie osadzony w tradycji i atencja wyznawców objawiała się gromadnymi spotkaniami wokół posągów fundowanych przez władcę.

chors
Chors. Autor: Stanisław Jakubowski

Sfera źródeł znaczenia jest satelitą słów rejonu kultur wyrosłych na nizinach Babilonu i tekstów pisanych w sanskrycie. Perskie xwar oznacza nimb lub blask, ale i słońce. Ogień w sanskrycie brzmi jak hara. Oba znaczenia wskazują na solarną naturę idola i może być powodem odniesień do Dadźboga-Swarożyca.
Być może z powodu braku postaci odpowiedzialnej za nocne ciało niebieskie, powstała hipoteza, iż Chorsowi powinna przypaść ta funkcja. Powody są co najmniej dwa. Po pierwsze w całej słowiańszczyźnie księżyc jest rodzaju męskiego. Po drugie było w użyciu słowo starosłowiańskie krstь, co znaczy wycharsły, wynędzniały. Łatwo wywieść podobieństwo do malejącego, po pełni, satelity Ziemi.
W „Słowie o wyprawie Igora” jednego z bohaterów nazywa się wilkiem, który „wielkiemu Chorsowi drogę przebiegł”. Wilk lub Wilkołak oraz przebieganie drogi, w tym kontekście związane jest ze zdarzeniami nocnymi, stąd nasuwa się powiązanie imienia boga z nocą.

Miano Chorsa wiąże się ze słowiańszczyzną, również poprzez zaistnienie rdzenia słowotwórczego w wielu nazwach miejscowych.
Widać go, także w serbskich imionach i nazwiskach. Oraz w ukraińskiej nazwie potrawy rytualnej, która brzmi korża.

Atrybutem zwierzęcym bóstwa nocy był wilk, którym, w przedstawieniach bywał w połowie. Ludzie wierzyli, że niknący co noc księżyc pożerają Wilkołaki, a gdy znika z nieba całkowicie, zatopiony jest w wodzie. Stąd też w pod opieką boga nocy znajdowały się demony wody i zmroku.

Inni bogowie słowiańscy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO