Przejdź do treści

Simargł

  • przez
simargł
Simargł. Autor: Vasylina

Wiele w panteonie bóstw słowiańskich jest postaci zagadkowych. Postaci o niejasnym rodowodzie i zadaniach. Jedną z wielu zagadek dotąd niewyjaśnionych jest Simargł. Z istniejących okruchów informacji jawi się raczej jako demon lub bóstwo niższego rzędu o życzliwym stosunku do przyrody i rodzaju ludzkiego. Informacje, jakie dotrwały o nim do naszych czasów, pochodzą w większości ze źródeł etnograficznych i dociekań etymologicznych.

Jak to bywa, gdy więcej jest pytań niż odpowiedzi, rodzi się wiele teorii. W wątku Siemargła najbardziej przekonującą, acz niekoniecznie trafne, jest przeświadczenie o bliskowschodnim rodowodzie medium. W tamtejszej kulturze religijnej funkcjonował latający stwór, coś jakby ptak z głową wilka, lub skrzydlaty pies. Wizerunek stworzenia był popularny i widoczny w okolicznych ikonografiach (Gruzja, Armenia). Spotykany też często w sztuce Bizancjum. Imię jego Simurgh lub Senmurw pochodzi z wcześniejszego senmuruy i jest spokrewnione z sanskrytem gdzie w formie syenah oznaczało drapieżnego ptaka, lub orła. W legendach irańskich występuje w płomieniach, co skłania do porównań z feniksem. Inne podania mówią, że jest tak stary, iż widział zniszczenie ziemi trzy razy.

Z terenów Persji przez Gruzję i Armenię zawędrował Simargł na Ruś. Tam zadomowił się w miejscowym folklorze jako demon Paskudź (iście przewrotna nazwa dla dobrotliwego stwora). Będąc ulubionym bohaterem ludowych podań, stał się obiektem często uwiecznianym przez artystów i rzemieślników. Widujemy go na rycinach jako strażnika drzewa życia.

Alternatywną ideą jest rozdwojenie postaci. Słowo tworzące imię, według Aleksandra Brücknera, należy rozpatrywać podzielone na dwie części. Pierwsza siem- rosyjskie „семья”, czyli rodzina. Druga rgieł w prasłowiańskim „reż” było nazwa popularnego zboża, żyta. Doszło do podziału na dwie osoby. Bożka, opiekuna rodziny i jej dobytku, oraz postać odpowiedzialną za wegetację, protektora zboża.

Siemargł lub Siem i Rgieł pełnili bardzo ważną funkcję w życiu społecznym i gospodarce, opiekując się rodziną i jej spoistością oraz zapewniając dobrobyt rolniczym plemionom.

Inni bogowie słowiańscy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock