Dlaczego zawsze najpierw zjawiały się wieszczki Rodzanice?
- Kim były Rodzanice
Sprawowały opiekę nad ciężarnymi i położnicami. Zawsze przychodziły we trzy. Okres ciąży, połogu i czasu tuż po narodzinach dziecięcia był zawsze momentem wzmożonej czujności rodziców. Rodzanice odwiedzały nowo narodzonego kilka dni po narodzinach. Przynosiły zapowiedź przyszłego losu. Później, przez całe życie odnoszono się do nich z szacunkiem. I składano dary przy okazji ważnych momentów w życiu, takich jak postrzyżyny, zaręczyny lub zaślubiny. Często towarzyszył im również bóg Rod, uważany za dawcę życia i boga płodności.
- Pokrewieństwo z innymi bóstwami Europy
Wierzenia Słowian wyrosły ze wspólnego korzenia systemu postrzegania świata. I należą do jednej praindoeuropejskiej instancji wierzeń. Dlatego w mitologiach tej części świata można zaobserwować liczne podobieństwa. Tym łatwiej to uczynić, mając do dyspozycji bardzo stare poświadczenia. W kulturach, które utrwalały swe wierzenia w fizycznych nośnikach widać je jak na dłoni.
W mitologii greckiej są Mojry. Boginie losu. Dobrze udokumentowane w poezji na przestrzeni wieków.
Rzymianie mieli Parki. Również występowały w tercecie. Nazywały się Nona, Decima i Morta.
Duże podobieństwo można zaobserwować, porównując Rodzanice z Horami. Greckimi demonami, orędowniczkami porządku i chronologii dotyczącymi relacji ludzi czasu. Były uosobieniem pór roku. Tworzyły dość rozbudowaną gromadę postaci.