Przejdź do treści

Mokosz

  • przez
mokosz
Przędąca Mokosz. Autor: Svetlaya777

Jak wiele mitologii oraz panteon bogów słowiańskich posiada postacie żeńskie. Jednak zastanawiająca jest szczupłość informacji, jakimi dysponują badacze na temat Mokosz. Spory w tej materii, biorąc za fakt ilość poświadczeń i artefaktów, wydają się iście akademickie. Dodatkowo nasz chrześcijański punkt widzenia mąci zbyt często interpretację motywacji i obyczajowości ludzi z okresu kształtowania się wierzeń. Podczas wolty w stylu życia, dokonanej w neolicie, ewoluowały i krystalizowały się nierzadko postaci ze sfery duchowego etosu.

mokosz dola
Autor: Hello-Heydi

Mokosz do dziś znana jest jako bogini deszczu, burzy z rzęsistymi opadami i w ogóle mokrej, dżdżystej pogody. Z racji, często występującej, wielozadaniowości bogów słowiańskiego panteonu, Makosza, jak zamiennie bywała nazywana, miała pod opieką nie tylko wodę. Odpowiedzialna była za komplet zagadnień związanych z żeńskim pierwiastkiem natury ludzkiej i sztandarowym jej przejawem, czyli seksualnością.
Jednak w jakim zakresie?
Wiadomo, że płodność była i jest jednym z filarów ludzkiego jestestwa, dziwi zatem fakt marginalizacji tak ważnej bogini.
Odpowiadała również za niezmiernie ważne prace, zwyczajowo przypisane kobietom. Kądziel i krosno były jej atrybutami. W niektórych rejonach wierzono, że pojawienie się bogini poprzedzone zwykle było odgłosem kołowrotka. Płodna Pani przychodziła nocą w obejścia ludzkie i strzygła owce, by później skręcać nici z ich wełny. Podarkiem i ofiarą dla Boskiej gospodyni był kłak wełny pozostawiany przy nożycach. Wszystkie kobiety były jej zagorzałymi wyznawczyniami i posiadały w rzeczach osobistych jej wyobrażenia.
Szukając partnera, ludzie nierzadko uciekają się do magii, by przekazać swe geny następnym pokoleniom.

Etymologia imienia Mokoszy wywodzona jest z rodzimych zasobów. Zawiera rdzeń mok- będący do dziś w użyciu w słowie mokry. Sięgnięto też do języka staroindyjskiego, powołując się na znaczenie słowa makha, co oznacza: szlachetny lub bogaty. Oraz słowo meksha, mające wiele znaczeń: śmierć, mrok, wyzwolenie. Skupiając się szczególnie na ostatnim zestawie, można pokusić się o połączenie bogini z podziemnym Welesem, jednakowoż główna funkcja zbliża ją raczej do boga piorunów, Peruna. Być może była uważana za jego małżonkę. On, Pan nieba i uniwersum, gromowładny; ona kobieta silna, płodna, mająca w posiadaniu Ziemię. Obrazek sielski i akuratny.

Zasięg kultu urodzajnej bogini zamyka się w obrębie słowiańszczyzny wschodniej. Świadczą o tym liczne ślady w nazwach lokalnych. Wiele miejscowości zawiera rdzeń imienia. Jeszcze więcej jest, bez mała, stu procentowym odwzorowaniem.

Inni bogowie słowiańscy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO